10.06.2026 | 18:55
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie
W tym roku odwiedziliśmy Muzeum w Żabikowie w ramach projektu wizyt w miejscach pamięci już po raz dziesiąty. Dawny niemiecki obóz karno-śledczy i wychowawczy to miejsce związane z wojenną przeszłością regionu. Od pierwszych chwil naszego pobytu towarzyszyły nam panie edukatorki, które przybliżyły historię miejsca oraz losy osób więzionych. Podczas zajęć nie skupialiśmy się tylko na funkcjonowaniu obozu. Nawiązując do słów Mariana Turskiego: „Auschwitz nie spadło z nieba” rozmawialiśmy również o procesach, które doprowadziły do tragedii II wojny. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć, że wielkie tragedie historyczne nie pojawiają się nagle, lecz są poprzedzone szeregiem pozornie drobnych działań prowadzących do narastania dyskryminacji
i przemocy. Uwagę przyciągały fotografie więźniów oraz przedmioty do nich należące. Każda z tych pamiątek to świadek historii i w niewielkim stopniu pozwala nam wyobrazić sobie codzienność osób przebywających w tym miejscu.
Pobyt w muzeum możliwy był dzięki samorządowi powiatowemu, który docenia rolę edukacji w miejscach związanych z regionalną historią.








08.06.2026 | 21:47
3B w roli przewodników
Usługi profesjonalnego przewodnika miejskiego? Bardzo proszę...uczniowie 3 B są od tego specjalistami. Realizując w ramach przedmiotu geografia projekt "Poznaj Poznań" uczniowie zaplanowali, przygotowali i przeprowadzili wycieczkę edukacyjną po Poznaniu. Nie zabrakło sztandarowych obiektów jak: Collegium Minus, pomnik Mickiewicza, poznański ratusz czy katedra na Ostrowie Tumskim. Pojawiło się również kilka mniej znanych atrakcji o bardzo ciekawej historii: Chwaliszewo z korytem starej Warty i obiektami przemyslowymi XIX wieku czy tron Bolesława Chrobrego. Swoją obecnością zaszczyciły nas także gołębie na Placu Wolności. No i obowiązkowo Stary Marych. Egzamin organizacji wycieczki i znajomości topografii miasta zdany.












01.06.2026 | 14:57
Wycieczka nad Jezioro Garda i do Toskanii
W dniach od 20 do 26 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce nad J.Garda i do słonecznej Toskanii. Po drodze zwiedzili austriacki Innsbruck. Duże wrażenie zrobiło Sirmione i San Gimignano, zachwyciła Florencja i Werona a fanów sagi "Zmierzch" - Volterra. Wyjazd był okazją nie tylko do poznania pięknych miejsc i zabytków, ale także do integracji młodzieży. Nie zabrakło także czasu na spacery po malowniczych uliczkach włoskich miast czy kąpiel w hotelowym basenie. Uczniowie mieli okazję spróbować tradycyjnej włoskiej kuchni, poznać kulturę regionu oraz zobaczyć piękne toskańskie krajobrazy. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.




28.05.2026 | 22:39
Finał konkursu "Innowatorzy jutra"
W dniu 28.05.2026r. odbył się finał konkursu "Innovators of Tomorrow", w której uczestniczył Alex Szczepaniak z klasy 3A ze swoim projektem EduQuest wraz z Aleksandrą Jagodzinską (3A), która pięknie zaprezentowała walory projektu, jego główny zamysł i plan biznesowy. Wszystkie projekty miały bardzo wyrównany poziom, a aplikacje finalistów zyskały aprobatę jury. Nasza szkoła zajęła IV miejsce, co jest bardzo dużym sukcesem.
Serdecznie gratulujemy i życzymy zrealizowania projektu!




25.05.2026 | 17:18
Edukacja prawna u Skargi
W kwietniu i maju w ramach Edukacji Prawnej odbyły się spotkania licealistów z Komornikiem Sądowym - Panem Lechem Siudą. Pierwsze zajęcia odbyły się w ramach projektu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości "Dzień Edukacji Prawnej", drugie prowadzone były w oparciu o kazusy z praktyki. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Dziękujemy!




15.05.2026 | 20:34
Odkrywanie bibliotecznych sekretów
W ramach XXIII Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem jednej z największych bibliotek naukowych w Polsce.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu znajduje się w zabytkowym gmachu wzniesionym w latach 1898-1902. Obecnie działa kilka czytelni: czytelnia nauk społecznych, czytelnia NOVA, czytelnia komiksów i gazet, czytelnia nauk humanistycznych, czytelnia pracowników nauki oraz w gmachu nowym czytelnia zbiorów specjalnych i regionalnych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia komiksów, która posiada największy w polskich bibliotekach zbiór opowieści graficznych, w tym mangi, picture booki, komiksy dla dzieci, artbooki, albumy i wydania kolekcjonerskie.
Niespodzianką było zwiedzanie magazynów, gdzie zobaczyliśmy książki w różnych rozmiarach, od największej, najcięższej, do najmniejszej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą introligatora i zobaczyli pracownie digitalizacji.












12.05.2026 | 22:44
Wyniki Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2026
Corocznie uczniowie godnie reprezentują naszą szkołę w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Warto wspomnieć, że w konkursie uczestniczy co roku ponad 6 milionów uczniów z ponad 50 narodowości. W Polsce co roku kilkaset tysięcy uczniów zmaga się z nietypowymi zadaniami. 19 marca 2026r. do konkursu przystąpiło 19 uczniów ze Skargi. Wysoki wynik - wyróżnienie - uzyskali Julia Matusz z klasy 1AB oraz Luka Trąbczyński z klasy 3A.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!

05.05.2026 | 0:15
Matury 2026
4 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęliśmy maturalny maraton. Egzaminy pisemne potrwają do 20 maja, ustne do 25 maja. Drodzy Maturzyści, powodzenia, trzymamy kciuki!















27.04.2026 | 19:54
III Wielkopolskie Mistrzostwa Szkół w Rummikub
27 kwietnia reprezentacja naszego liceum wyłoniona w lokalnych rozgrywkach udała się na III Wielkopolskie Mistrzostwa Szkół w Rummikub. Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Dzisiejszy dzień był dla nas szczęśliwy, ponieważ spośród 153 osób Maja Koput zajęła miejsce 11., Dorota Kukawka miejsce 12., a Maja Brzoska miejsce 85. Jako szkoła uplasowaliśmy się na siódmej pozycji.




26.04.2026 | 18:46
Uroczystość zakończenia szkoły
24 kwietnia to data, ktorą 245 absolwentów liceum dobrze zapamięta. Właśnie ukończyli szkołę. Podczas piątkowej uroczystości nastąpiło wręczenie świadectw, nagród, dyplomów, podziękowań. Z najwyższą średnią 5,80 i tytułem Primus Inter Pares ukończył edukację w szkole Paweł Heimann z 4A. Z imponującymi wynikami ukończyli liceum: z 4A: Dorota Kukawka, Gabriela Kąkol, Jędrzej Grupa, Antonina Janicka, Kacper Szulc, Julia Walkiewicz, Alicja Mińska i Małgorzata Gawrysiak z 4B: Jagoda Jakubowska, Zofia Kaczmarek, Julia Mikołajczak, Mateusz Witkowski, Julia Janiszewska, Magdalena Michalska, Zuzanna Orlik z 4C: Gabriela Ozorkiewicz, Maria Nowak, Anna Uszakiewicz, Maria Zaraś, Emilia Dekiert, Natalia Warczyńska, Antonina Piłat z 4D2: Dagmara Frankowska, Weronika Żulewska z 4E: Urszula Sołtysiak, Anna Maciaszczyk, Makary Nowierski, Amelia Rabenda, Dobrochna Trynka, Oliwia Janecka, Aleksandra Sadek, Roksana Gęzikiewicz, Zofia Gimzicka, Hanna Płóciennik, Michał Różański, Maja Brzoska z 4F: Patrycja Jasińska, Szymon Chudziak, Gabriela Nowicka, Adrian Bartkowiak, Adam Prędki z 4G1: Alicja Ciesiółka, Patrycja Kolat, Zuzanna Patoła, Oliwia Piwowarczyk, Livia Szych, Jagoda Śrama, Paula Jankowska, Zofia Kaczmarek, Aleksandra Kalemba, Sofiia Krotenko. Statuetkami za wybitne osiągnięcia sportowe zostały nagrodzone: Monika Dolińska, Patrycja Steczko, Maria Nowak, Kornelia Wieczorek, Jagna Proch, Maria Jról, Zofia Hoszowska, Zofia Ostrowska, Martyna Apelt, Maja Warchoł, Antonina Wachowska, Zuzanna Kicman, Natalia Kaliska i Weronika Żulewska. Za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych również nagrodzono absolwentów. Są to: Maria Zaraś, Kamil Pluciński, Maciej Semrau, Paweł Tomaszewski, Michał Gawrysiak, Zuzanna Ratajczak, Tobiasz Libera, Nikodem Kawicki, Mateusz Dębowski, Wojciech Kaczmarek, Mateusz Graumueller, Oliwier Monterial, Aleksander Chudziak, Jan Kaszkowiak, Mikołaj Odwrot, Cyprian Krzyżanowski, Patryk Cegłowski, Dagmara Frankowska i Magdalena Panek. Serdeczne podziękowania skierowano do Rodziców naszych maturzystów, którzy angażowali się w życie szkoły. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów z klasy 3C1 i 3E oraz życzeniami maturzystów do wychowawców. Za tydzień matura. Życzymy Wam powodzenia!



































