28.11.2024 | 18:58
Mozaika klimatyczna
26 listopada uczniowie klasy 2C uczestniczyli w warsztatach Mozaiki Klimatycznej organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Szamotułach.
Mozaika Klimatczna to francuska organizacja non- profit, która została założona w 2018 roku przez francuskiego inżyniera Cédrica Ringenbacha w celu podnoszenia świadomości o przyczynach zmian klimatycznych i skutkach jakie niosą dla naszej planety.
W trzech grupach wspieranych przez moderatorki młodzież układała karty a następnie dyskutowała w jaki sposób można zapobiegać zmianom klimatu.
Uczestnicząc w tych ciekawych zajęciach dołączyliśmy do ponad 1,9 miliona osób na świecie, które ułożyły karty mozaiki klimatycznej i zwiększyły swoją świadomość na temat klimatu i zagrożeń środowiska.
28.11.2024 | 18:30
Powiatowy Dzień Maksymiliana Ciężkiego
W dniach 22-25 listopada młodzież klasy 3G1, 2A, 3A,4B włączyła się w obchody Powiatowego Dnia Maksymiliana Ciężkiego. Uczniowie zapoznali się z historią szyfrowania, a także powstaniem komputerów, których początki sięgają II wojny światowej i są związane z działalnością matematyków poznańskich. Wykonując zadania młodzież odpowiadała na pytania, dlaczego szyfr Enigmy był uważany za niemożliwy do złamania, z jakiego powodu szyfr maszynowy wymusił wynalezienie nowego sposobu łamania szyfrów, czy też jakie były przyczyny wykorzystywania maszyny do łamania szyfru Enigma?
Ponadto można było sprawdzić swoje umiejętności kryptologiczne i odszyfrować zakodowaną wiadomość używając klawiatury telefonu komórkowego i szachownicy Polibiusza.
Uczestnicy mogli się przekonać o słuszności słów Stanisława Lema, iż szyfr powinien przypominać wszystko z wyjątkiem szyfru.
27.11.2024 | 10:35
Uczniowie Skargi na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM
Uczniowie klasy 1AB wysłuchali ciekawego wykładu dra Jędrzeja Garnka pt. "Podróż za horyzont". Punktem wyjścia była perspektywa w malarstwie, następnie pan dr wyjaśnił, jak stworzyć płaszczyznę rzutową i gdzie ją zastosować. Jak okazało się, można to zrobić m.in. w grze Dobble, w której wziął udział Franek i dzielnie bronił honoru naszej szkoły. Uczniowie poznali też wstęgę Moebiusa, płaszczyznę Fono, które mają też zastosowanie w wykrywaniu błędów i sumie kontrolnej w numerach PESEL i ISBEN. Młodzież miała okazję poczuć się przez chwilę jak studenci, to na pewno było ważne doświadczenie dla nich.
25.11.2024 | 21:05
Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
Dnia 6 listopada tego roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Został nim uczeń klasy 1G- Aleksander Dwernicki z liczba 151 głosów. Zastępcą Aleksandra została uczennica klasy 2C1- Anna Kurkiewicz, zdobywając 97 głosów. Wybory przebiegły w miłej i spokojnej atmosferze. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności szkolnej.
25.11.2024 | 21:03
Klasy 2A i 3A na wykładzie na Politechnice Poznańskiej
Nowe doświadczenia są bardzo ważne, stąd uczniowie klasy 2A i 3A udali się na Politechnikę Poznańską by zasiąść w ławach studenckich i poczuć jak to będzie, gdy w przyszłości zaczną zgłębiać swą wiedzę na studiach wyższych. Nasze matfiziaki wysłuchały wykładu z cyklu "Sekrety fizyki i inżynierii", które przeznaczone są dla uczniów szkół średnich. Wykład "Ile fizyki jest w fotografii" odkrył przed uczniami nie tylko tajniki wiedzy fizycznej, ale pokazał także historię fotografii. Na koniec pojawiły się porady praktyczne, jak zrobić dobrą jakościowo fotografię. Ciekawa wiedza i bardzo przystępna forma przekazu, bardzo zainteresowała naszych uczniów.
25.11.2024 | 20:50
Paweł Heimann stypendystą Prezesa Rady Ministrów
25 listopada w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Paweł Heimann z kl. 3A za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024 jest w gronie wyróżnionych osób.
Serdecznie Pawłowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
25.11.2024 | 20:44
Kolejny powód, by czytać książki
Jacek Łapiński, autor książek z dziedzin psychologii i socjologii spotkał się z młodzieżą naszej szkoły (klasą 3 F) 6 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły. Pan Jacek jest pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą i nauczycielem, a przede wszystkim pasjonatem psychologii pozytywnej.
Jego najpopularniejsza książka nosi tytuł Dlaczego warto czytać? – to był też temat rozmów z młodymi czytelnikami. Podczas spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania, na które autor odpowiedział, zachęcając do sięgania po książki z różnych dziedzin. Pisarz udzielił młodym ludziom wielu cennych rad życiowych.
25.11.2024 | 20:42
Sukces Joanny Heckert
Joanna Heckert - uczennica kl. 1AB otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym New Moon w kategorii astrofotografia dla szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM w Poznaniu.
5 listopada nastąpiło tam wręczenie nagród laureatom i autorom wyróżnionych prac oraz otwarcie wystawy, na której zostały wyeksponowane wszystkie prace.
Serdecznie Asi gratulujemy!
16.11.2024 | 18:44
Wizyta studyjna
W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Oświęcimia i Krakowa. Pierwszego dnia miała miejsce wizyta studyjna w Miejscu Pamięci Auschwitz. W trakcie wizyty przewodnik zapoznał uczniów z historią Auschwitz- Birkenau i zachowanymi reliktami obozowym. Celem udziału w tym przedsięwzięciu było uświadomienie uczniom, jakie znaczenie ma to miejsce dla Polski, Europy i świata, a także jak ważne jest upamiętnienie ofiar wojny i Holokaustu. Uczniowie mieli możliwość spojrzenia na swoje przeżycia i zdobytą wiedzę podczas lekcji podsumowującej. Jej celem było uświadomienie młodzieży, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z okresu niemieckiego nazizmu i czasów II wojny światowej powinna w konsekwencji prowadzić do przyjęcia postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także przeciwdziałania zjawiskom, które mogą dzisiaj prowadzić do łamania praw człowieka i zbrodni. Drugi dzień uczniowie spędzili na krakowskim Kazimierzu, gdzie mogli przekonać się jak bardzo w historię naszego kraju wpisani byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia, jak ważną rolę odegrali w przedwojennej Polsce i jak wielką stratę ponieśliśmy z powodu okrutnego losu, który spotkał ludność żydowską. Uczniowie mieli możliwość przemyślenia tego, jak współcześnie streotypizując ludzi, możemy prowadzić do ich wykluczenia i jak ważne jest byśmy potrafili być otwarci na ludzi i idącą za nimi różnorodność.
13.11.2024 | 22:05
III Szamotulskie Dyktando
Zapraszamy na III Szamotulskie Dyktando o Pióro Edmunda Calliera, w którym uczestnicy będą mogli podjąć ortograficzne wyzwanie poprawnego zapisania tekstu.
III Szamotulskie Dyktando o Pióro Edmunda Calliera odbędzie się 30 listopada 2024 r. w auli Biblioteki Publicznej.
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych:
- dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII – o godz. 09.00,
- dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych – o godz. 11.00
Szczegóły na plakacie i stronie biblioteki.