07.04.2025 | 11:35
Warsztaty chemiczne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
1 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy medycznej 2C1 oraz klasy 2A (profil z rozszerzoną chemią) wzięli udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Katedrę Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Popularyzacja nauki w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników - 2.0.
Tematem zajęć było: Kwaśne czy zasadowe - odczyn badanych substancji. Uczniowie mieli okazję samodzielnie badać pH roztworów kwasów, zasad i soli, a także sprawdzić odczyn produktów codziennego użytku - takich jak środki czystości, napoje, owoce i warzywa. Praca w profesjonalnym laboratorium akademickim pozwoliła uczniom na praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach chemii oraz rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali drobne upominki od Uniwersytetu oraz zostali poczęstowani słodkościami, co było miłym akcentem kończącym spotkanie.
Serdecznie dziękujemy Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu za gościnność, inspirujące zajęcia oraz ciepłe przyjęcie!








30.03.2025 | 22:49
Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej
W dniu 28 marca 2025r klasa 2a uczestniczyła w warsztatach i wykładach zorganizowanych przez pracowników Politechniki Poznańskiej w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej. Uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących informacji o materiałach biorąc udział w takich zajęciach jak "Ferromorfoza", "Zupa z bizmutu" czy "Jak przyroda inspiruje świat". Młodzież rozwiązywała zagadki w ramach warsztatów "Podejrzant materiał" oraz "Escape room - escape lab". Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące!
















26.03.2025 | 19:16
Drzwi otwarte dla uczniów klas ósmych
Zapraszamy na drzwi otwarte dla kandydatów do liceum 2 kwietnia 2025r. godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w hali Szamotulanka.



26.03.2025 | 19:13
PO INDEKS Z PITAGORASEM
We wtorek 25 marca 2025 r. uczniowie klasy 3A pojawili się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM, gdzie wysłuchali wykładu prof. Wojciecha Dybalskiego pt. „Zasada Lokalności w Kwantowej Teorii Pola” wygłoszonego w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.
Dowiedzieli się, że Kwantowa teoria pola to teoria fizyczna, która łączy mechanikę kwantową, teorię względności Einsteina oraz teorię pola. Prof. W. Dybalski omówił kilka ciekawych zjawisk związanych z teorią względności i mechaniką kwantową, takich jak paradoks bliźniąt czy paradoks kota Schrödingera. Przedstawił też bardziej matematyczne aspekty teorii, które jednak okazały się nie takie proste!
Młodzież zwiedziła również Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, gdzie przewodniczka ciekawie opowiedziała o ważnych wydarzeniach dla Poznania i Polski, które rozegrały się w czerwcu 1956 roku w centrum Poznania i w fabryce Cegielskiego.

25.03.2025 | 21:15
IV Powiatowy Turniej szkół w Rummikub
25 marca 2025 roku odbył się finał IV Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub. Gra ta, to doskonała nauka przez zabawę, która rozwija logiczne myślenie, koncentrację uwagi, wyobraźnię, spostrzegawczość, uczy rywalizacji, kreatywności i zasad fair play, stąd też idea by propagować ją wśród młodzieży.
Uczniowie szkół podstawowych i średnich z 14 placówek naszego powiatu rywalizowali w finale turnieju, do którego eliminacje odbyły się w szkołach macierzystych. W kategorii dla nauczycieli aż 12 opiekunów walczyło o I nagrodę, którą uzyskał pan Błażej Lewandowski z ZS 1 im.Powstańców Wielkopolskich we Wronkach.Wśród uczniów najlepsi okazali się: Dorota Garbacz z SP im. J. Gibowskiego w Grzebienisku - I miejsce, II miejsce Bartosz Nowicki z ZS 3im. H. Kołłątaja w Szamotułach, III miejsce Franciszek Piosik z SP 2 w Szamotułach, IV miejsce Zofia Kozubowska z LO Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach. Puchar dla najlepszej szkoły odebrali reprezentanci ZS 3 im. H. Kołłątaja w Szamotułach.
Dzięki wsparciu Powiatu Szamotulskiego wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody oraz poczęstunek w czasie trwania turnieju. Organizację wspomogła również Rada Rodziców naszej szkoły za co serdecznie obu organom dziękujemy.
Turniej przebiegał w przemiłej atmosferze, ale i w duchu zdrowej rywalizacji. Nie można również pominąć ogromnej roli wolontariuszy, bez pomocy których trudno byłoby nam zorganizować konkurs. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami przedsięwzięcia są Katarzyna Serba i Renata Popowska.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli i tym, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia turnieju i już dziś zapraszamy za rok na V edycję.



















23.03.2025 | 17:31
Dzień Kariery
21 marca pojawili się w naszej szkole Goście, w ramach organizowanego po raz kolejny "Dnia Kariery". Nasza szkoła stawia sobie za cel, nie tylko przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości, ale również wyposażenie ich w kompetencje, które pozwolą im wkroczyć w dorosłe życie. Jedną z pierwszych dorosłych decyzji przyszłych absolwentów Skargi, będzie dokonywanie wyborów decydujących o przyszłej karierze zawodowej. "Dzień Kariery" i spotkania z absolwentami Skargi, a w tym roku również z przedstawicielami wyższych uczelni to doświadczenie, które ma pomóc naszym uczniom w dokonywaniu tych wyborów. W tym roku uczennice i uczniowie, mogli spotkać się z przedstawicielami UAM – dr Dobrochną Hildebrandt - Wypych (Wydział Studiów Edukacyjnych) dr Michałem Wenderskim (Wydział Anglistyki -Nidrlandystyka), dr Wojciechem Rzepińskim (Wydział Prawa), prof. Błażejem Ossowskim i studentkami z kół naukowych (Wydział Filologii Polskiej - Dialektologia oraz Filmoznawstwo). Uczniowie i uczennice, mogli również porozmawiać z przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - dr Karoliną Jąder ( Wydział Ekonomii) i dr Marcinem Spychałą (Wydział Inżynierii Wodnej i Sanitarnej) oraz wykładającym kryminalistykę na Akademii Kujawsko- Pomorskiej w Bydgoszczy i Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, prof. Piotrem Herbowskim. Należy dodać, że część wykładowców to absolwenci naszej szkoły. Swój czas na spotkania z młodzieżą, poświecili również absolwenci, wykonujący ciekawe zajęcia dr Mikołaj Wypych, zajmujący się AI w Google, pan Łukasz Kowalczyk pracujący w szwedzkiej firmie SKF Group. Porady praktyczne jak odnaleźć się na rynku pracy, przekazały uczennicom i uczniom panie Weronika Olejnik Specjalistka ds. Szkoleń i Rozwoju oraz pani Natalia Pawlaczyk Specjalistka ds. Rekrutacji i Adaptacji Pracowników z firmy Hochland. Należy też powiedzieć o absolwentach, którzy dopiero wkraczają w życie zawodowe, a ze swoimi kolegami dzielili się doświadczeniami ze studiów. Paweł Hatka kończący Politechnikę Poznańską, pokazał, że studia to ciekawe aktywności i koła naukowe, w które warto się zaangażować, Adrianna Skórnicka pokazała, w jaki sposób Filmoznawstwo, które studiowała i jest jej pasją, łączyć z życiem zawodowy. Julia Kaczmarek zachęcała młodszych kolegów i koleżanki do podróżowania po świecie. Julia pokazała, jak można łączyć studia z poznawaniem nowych krajów i kultur, opowiadając o swych doświadczeniach i pobycie w USA w ramach programu Aui Pair oraz we Włoszech w ramach programu Erasmus. Na koniec słów parę o jeszcze jednej osobie, pani Sarze Rakowskiej, która być może części uczniów jest znana jako właścicielka Zao Coffee, uroczej palarni kawy i sklepiku z pyszną kawą, która opowiedziała o swych doświadczeniach zawodowych i pasji do kawy. Mamy nadzieję, że kameralne spotkania i rozmowy z zaproszonymi Gośćmi, dadzą naszej młodzieży energię do pracy i wiarę w to, że warto stawiać sobie wyzwania i je realizować.

















22.03.2025 | 12:57
Euroweek
Uczniowie klasy 2A w dniach 19.03-23.03.2025r. wraz z paniami Renatą Popowską i Joanną Jędrzejczak uczestniczyli w programie Euroweek. Wyjazd ten miał na celu budowanie pewności siebie, promowanie nauki języków obcych, integrację wielokulturową, budowanie wspólpracy pomiędzy uczestnikami oraz rozwijanie zdolności komunikacyjnych. Nabywaliśmy kompetencje miękkie tak cenione wśród pracodawców, czyli przewodzenie, autoprezentację i umiejętność pracy w zespole. Czas był wypełniony zajęciami z angielskojęzycznymi wolontariuszami min. z Meksyku, Maroko, Columbii, Gruzji i Indonezji. Nie zabrakło zajęć ruchowych i spacerów po Międzygórzu, gdyż pogoda była iście wiosenna. Uczniowie mieli możliwosć integracji i wymiany doświadczeń także ze szkołą z Wrocławia i Żagania, były wspólne gry i długie rozmowy. Wróciliśmy zmęczeni, ale pozytywnie nastawieni.
Polecamy!







21.03.2025 | 8:05
Unia Europejska w pigułce
11 marca mieliśmy przyjemność gościć absolwentkę naszej szkoły p. Marię Galewską, która pracuje w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej przy Komisji Europejskiej w Brukseli. Uczniowie klas 4a oraz 2e wysłuchali niezwykle ciekawej prezentacji zatytułowanej 'Back to school' przygotowanej w ramach akcji, która ma na celu przybliżenie młodzieży idei oraz struktury Unii Europejskiej oraz przedstawienie możliwości płynących z bycia państwem członkowskim. Dla naszego gościa prezentacja ta miała również wymiar osobisty - Pani Maja powróciła przecież do szkoły, do swej 'alma mater', gdzie kształciła się zanim rozpoczęła studia w Polsce i za granicą oraz zanim rozpoczęła karierę zawodową w Komisji Europejskiej.
Prezentacja, której wysłuchaliśmy, była również inspiracją dla uczniów pragnących rozpocząć pracę w instytucjach unijnych, ponieważ p. Galewska mówiła o możliwości stażu oraz zachęcała do brania udziału w działaniach skierowanych do młodych obywateli UE, takich jak program 'Discover Europe' czy Erasmus+. Nasz gość wyraził chęć wspierania zainteresowanych inicjatywami UE skierowanymi do uczniów szkół średnich i studentów uczelni wyższych. Uczniów zainteresowanych uzyskaniem informacji przedstawionych we wspomnianej prezentacji lub kontaktem z p. Marią Galewska, zachęcamy do kontaktu z p. prof. W. Araszkiewicz lub J. Jędrzejczak.



18.03.2025 | 22:12
Wiktor najlepszy!
Jesteśmy dumni z kolejnych sukcesów Wiktora Brodzika, który zajął 1 miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski w Boksie Piła 2025 oraz dodatkowe wyróżnienie - puchar dla najlepszego zawodnika w kategorii junior w wadze 60 kg. Gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!


17.03.2025 | 20:50
Dzień Świętego Patryka
17 marca, ubrani w kolorze zielonym, świętowaliśmy kolejny dzień tematyczny - Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji odbyło się kilka konkursów. Najliczniej ubraną na zielono klasą okazała się 3G1. W konkursie na najwięcej znalezionych koniczynek wygrała klasa 2C2. W quizie o Irlandii na poziomie klas 1 i 2 wygrały uczennice klasy 2D - Alicja Zborała i Zuzanna Jóźwiak a na poziomie klas 3 i 4 przedstawicielki klasy 3E - Aleksandra Hały i Zofia Gimzicka. Z kolei w konkursie just dance do muzyki irlandzkiej zwyciężyły dwie pary: z klasy 3G1 - Monika Bartczak i Marta Nowak oraz Gabriela Downar i Gabriela Tafelska z 3G2. Przyjemnie słodkim akcentem tego dnia były przysmaki inspirowane kuchnią irlandzką w naszej szkolnej kawiarence. Dziękujemy za zaangażowanie!


























