Aktualności

13.11.2024 | 21:53

Bal Walentynkowy

Rada Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi 15 lutego 2025 roku zaprasza na Bal Walentynkowy do Hali Szamotulanka.

Szczegóły na plakacie.

12.11.2024 | 21:34

Prywatność w Internecie...Prawda czy mit?

7 listopada w naszej szkole odbyła się debata społeczna na temat: "Prywatność w Internecie... Prawda czy mit? Aspekty prywatności i anonimowości w Internecie w kontekście zjawiska przemocy" poprowadzoną przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Poruszone zostały ważne tematy m.in. czy zachowanie prywatności w Internecie jest możliwe, czy anonimowość w sieci może prowadzić do poczucia bezkarności, czy hejt to tylko niemiłe słowa?
Dziękujemy za możliwość udziału licealistów w debacie.

12.11.2024 | 16:38

Połowinki 2024

Dwa lata w szkole minęły szybko... Zdecydowanie zbyt szybko! Jest to jednak zawsze dobra okazja, aby uczcić półmetek nauki. W piątek 25 października świętowaliśmy połowinki klas trzecich. O godzinie 18:00 elegancko ubrani uczniowie wkroczyli w mury szkoły, aby wspólnie cieszyć się takim wyjątkowym wydarzeniem. Przy akompaniamencie młodzieżowej muzyki oraz rozkosznych dla podniebienia słodkościach, spędziliśmy bardzo miło czas. Nie obyło się również bez wspólnych zdjęć uczniów z wychowawcami na tle pięknie udekorowanej ścianki. Połowinki możemy uznać za bardzo udane wydarzenie a teraz rozpoczynamy odliczanie do studniówki.

12.11.2024 | 16:36

Akcja "Zapal znicz pamięci"

W ostatnich dniach października w trakcie lekcji wędrujemy do dwóch miejsc pamięci w Szamotułach. Od wielu lat bierzemy udział w akcji "Zapal znicz pamięci". Przedsięwzięcie zainicjowane szesnaście lat temu przypomina ofiary pierwszych tygodni okupacji niemieckiej na ziemiach włączonych do Niemiec. W naszym mieście Niemcy w publicznych egzekucjach rozstrzelali Polaków na Rynku (październik 1939) i na ulicy Franciszkańskiej (grudzień 1939). Nasze znicze są dowodem pamięci.

12.11.2024 | 16:20

Wycieczka do Krakowa

Jeśli planujemy wycieczkę do Krakowa to od razu znamy kilka obowiązkowych punktów na trasie wędrówki po mieście. Dziewczyny i chłopaki z 4f i 3f chcieli poznawać starą stolicę mniej standardowo i dlatego w ich harmonogramie znalazły się warsztaty o kulturze Japonii w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha. Zajęcia poświęcone origami wymagały od uczestników skupienia i precyzji, ale dawały dużo radości i satysfakcji. Wszyscy opuszczali mury muzeum z żalem i papierową "skaczącą żabą". W muzeum Kamienicy Hipolitów poznali obowiązki służącej, czyli zwykle, dziewczyny zatrudnionej do wielu uciążliwych prac domowych w typowym, mieszczańskim domu. Wystawa czasowa "Siłaczki" ilustruje przemiany społeczne, obyczajowe, które przyczyniały się do emancypacji kobiet i ich dążeniom do uzyskania praw równych mężczyznom. Poznanie na wystawie sylwetek wielu zasłużonych mieszkanek miasta i ich roli w sporcie, nauce, sztuce uświadomiło jak dużą rolę odgrywały kobiety w wielu obszarach funkcjonowania społeczeństwa i jak mocno tych zasług nie pamiętamy. Poznawanie Krakowa nie byłoby pełne bez Wawelu, Kazimierza, Rynku Głównego i innych ważnych miejsc na planie miasta. Trzy dni okazały się zbyt krótkie, by zobaczyć i doświadczyć wszystkich ważnych miejsc w Krakowie. Musieliśmy pozostawić jeszcze kilka interesujących pomysłów do kolejnego pobytu.

01.11.2024 | 7:47

Wypożycz książkę niespodziankę

Od połowy września do końca października biblioteka szkolna w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. zorganizowała akcję polegającą na wypożyczaniu "książek niespodzianek".

Kryminały, fantasy, literatura obyczajowa, thrillery, komiksy były zawinięte w szary papier z krótkim opisem, który intrygował do lektury.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, wypożyczono około 200 egzemplarzy. Rozpakowanie danej książki budziło wiele emocji, bo trzeba było zdać się na ślepy traf.

29.10.2024 | 21:44

Spotkanie z Drużyną Szpiku

W miniony czwartek, 24 października młodzież wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielką Drużyny Szpiku, panią Marią Homan. Podczas spotkania prowadząca opowiedziała o chorobach nowotworowych krwi, a także ich profilaktyce czyli corocznej morfologii, która może uratować ŻYCIE. Celem spotkania było zachęcenie wchodzącej w dorosłość młodzieży do oddawania krwi, świadomego rejestrowania się w bazie Potencjalnych Dawców Szpiku. Podczas spotkania przytoczone zostały prawdziwe historie chorych i ich rodzin, które na długo zapadną nam w pamięci. To dopiero początek działań w zakresie "dzielenia się życiem", bowiem nasza szkoła dołączyła do 17. edycji kampanii "Drugie Życie", której celem jest promowanie, opartej na faktach naukowych z dziedziny medycyny, rozmowy o przeszczepianiu narządów, informowanie o korzyściach, które niesie ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w Polsce.

25.10.2024 | 23:33

Szkolna Liga Lekkoatletyczna 2024r.

Dnia 7 października 2024 roku w Środzie Wielkopolskiej odbył się połączony finał Rejonów Teren Wschód i Zachód w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej, który jednocześnie był korespondencyjnym finałem wojewódzkim.

Do rywalizacji przystąpiły 16 - osobowe drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły. Rywalizacja odbywała się w dwóch formułach: indywidualnie oraz drużynowo. Nasze zespoły kolejny raz udowodniły, że nie mają sobie równych wygrywając połączony Rejon zarówno wśród zespołów żeńskich jak i męskich. Warto wspomnieć, że musiały pokonać między innymi bardzo mocne drużyny z Puszczykowa i Środy Wielkopolskiej.

Na wyniki rywalizacji wojewódzkiej musimy jeszcze poczekać. Poniżej przedstawiamy osiągnięcia indywidualne - pozycje medalowe:

Dziewczęta:

100m - Kornelia Wieczorek złoty medal

skok w dal - Wiktoria Knutowicz - złoty medal

1500m - Jagna Proch - złoty medal

400m - Patrycja Steczko - złoty medal

pchnięcie kulą 3kg - Wiktoria Włodarczak - złoty medal

400m - Joanna Klorek - srebrny medal

skok wzwyż - Maja Jodko - srebrny medal

800m - Maja Skórnicka - srebrny medal

skok w dal - Hanna Wesołowska - brązowy medal

skok wzwyż - Maria Nowak - brązowy medal

800m - Justyna Woźniak - brązowy medal

Sztafeta 4x100m w składzie: Maja Kucner, Kornelia Wieczorek, Maria Król, Wiktoria Knutowicz - złoty medal

Chłopcy:

200m - Wojciech Kaczmarek - złoty medal

800m - Cyprian Krzyżanowski - złoty medal

100m - Michał Gawrysiak - srebrny medal

skok w dal - Tobiasz Libera - srebrny medal

skok wzwyż - Franciszek Zieliński - srebrny medal

sztafeta 4x100m - w składzie: Oliwier Monterial, Wojciech Kaczmarek, Tobiasz LIbera, Michał Gawrysiak - brązowy medal

Serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów w rywalizacji indywidualnej i zespołowej. Tak trzymać!

25.10.2024 | 23:31

Finał wojewódzki Sztafetowych Biegów Przełajowych

Dnia 8 października na poznańskim Hipodromie ( Poznań Wola) odbył się finał wojewódzki Sztafetowych Biegów Przełajowych. Po bardzo intensywnej drugiej połowie września, mimo nieobecności kilku zawodniczek i zawodników z podstawowego składu wystawiamy silną reprezentację żenśką i męską. Dziewczęta w składzie: Jagna Proch, Maja Skórnicka, Maria Nowak, Julia Hoffmann, Maria Zaraś, Patrycja Steczko utrzymując prowadzenie do 3 zmiany zajmują ostatecznie bardzo wysokie i dla naszej szkoły rekordowe 6 miejsce na 26 zespołów!

Chłopacy w składzie: Cyprian Krzyżanowski, Wojciech Kaczmarek, Jakub Stachowiak, Cezary Ozorkiewicz, Eryk Łukanowski, Maciej Semrau, Wojciech Tokarski ( rez.) zajmują również bardzo wysokie 10 miejsce na 26 zespołów.

Warto nadmienić, iż dystans z którym zmagali się zawodnicy to 1500m w dodatku, w terenie crossowym! Gratulujemy i życzymy w następnych latach kolejnych sukcesów przełajowcom.

25.10.2024 | 23:28

Młodzież Skargi w Muzeum byłego niemieckiego obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Po raz dziewiąty uczennice i uczniowie Skargi wyjeżdżali w grupach na zajęcia do Muzeum byłego niemieckiego obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. To pierwszy ośrodek natychmiastowej zagłady uruchomiony przez Niemców w 1941 roku a położony we wschodniej Wielkopolsce. Maturzyści poznawali historię miejsca, brali udział w warsztatach edukacyjnych poświęconych analizie unikatowych źródeł i próbowali zmierzyć się z wiedzą o niewyobrażalnym okrucieństwie. Kilkugodzinny pobyt w miejscu naznaczonym śmiercią tysięcy ludzi skłaniał do indywidualnych refleksji i przemyśleń. Jedna z osób określiła pobyt w muzeum jako potrzebną lekcję pozwalającą bardziej doceniać "to co mamy a niektóre problemy, których doświadczamy okazują się nie aż tak tragiczne jak nam się wcześniej wydawało". Wyjazdy młodzieży do Muzeum w Żabikowie i do Muzeum w Chełmnie nad Nerem są częścią Powiatowego Projektu Wizyt w Miejscach Pamięci oryginalnego przedsięwzięcia finansowanego przez samorząd powiatowy w Szamotułach. Działania projektowe zostały objęte patronatem przez panią Starostę Beatę Hanyżak.